Prenses Fatma Afife Gürsoy

Türk Kadınına Prenses Unvanı

07.09.2019
Türk Kadınına Prenses Unvanı

Dünyada ilk kez bir Türk kadınına Buayan Darussalam Sultanlığı Prensesi – Almanya Temsilcisi ve Türkiye Büyükelçisi ünvanı verildi.

SEDAT AÇIKBAŞ – HAMBURG

 Ayrımcılığa karşı hazırlanan plakatlarla geçtiğimiz yıllarda Alman kamuoyunun gündemine oturan Fatma Afife Gürsoy, Filipinler, Malezya ve Endonezya’ya bağlı çoğu Osmanlı’dan kalan 13 sultanlıktan birisi olan Buayan Sultanlığı tarafından Buayan Sultanlığı Prensesi – Almanya Temsilcisi ve Türkiye Büyükelçisi seçildi. 

mindanao adasi - buayan

Bu ünvanın Gürsoy’a verildiğini Buayan Sultanı’nın kız kardeşi Sultan Putri Aizian Camsa tarafından bizzat bildirdi.

Köln yakınlarındaki Bergheim’da ikamet eden ve sosyal kültürel çalışmalarıyla tanınan 4 çocuk annesi Fatma Afife Gürsoy, kendisine sosyal paylaşım ağı üzerinden ulaşan Sultan Putri Aizian Camsa’nın bu teklifi yaptığını, kabul ederse memnun olacaklarını belirttiğini söyledi. 

Kendisine nasıl ulaştıklarını soran Gürsoy’a, “Sizi kimin önerdiği veya size nasıl ulaştığımız önemli değil. Biz teklif üzerine sizin çalışmalarınızı inceledik. Irkçılığa ve ayrımcılığa karşı bir Müslüman kadın olarak duruşunuzu ve çalışmalarınızı inceledik. Çok beğendik ve etkilendik. Sonunda Almanya ve Türkiye’de Buayan Sultanlığı -Sultanate of Buayan Darussalam- Prensesi Almanya Temsilcisi ve Türkiye Büyükelçisi ünvanını sizin hakettiğinize karar verdik” cevabı veren Sultan Putri Aizian Camsa, o sırada İngiltere’de tatilde olan Gürsoy’a Londra’daki Pakistan Büyükelçiliği ile görüşmesini önerdi.

prenses02
prenses04

Daha sonra sosyal paylaşım ağı üzerinden kendisiyle ilk temas kuran Sultan Putri Aizian Camsa ile görüşmeye devam eden Gürsoy: “Sultan Camsa; Avrupa’da kadın haklarının sadece kağıt üzerinde olduğunu, benim bu konudaki çalışmalarımı incelediklerinde böyle bir ünvana layık gördüklerini ve Buayan Sultanlığı’nı en iyi şekilde temsil edebileceğime kanaat getirdiklerini söyledi” diye konuştu.

Önceleri bunun kendisine yapılan bir şaka olduğunu zannettiğini belirten Gürsoy, “Pakistan Büyükelçiliği ile yaptığım görüşmeden sonra bunun bir şaka olmadığını anladım. Çok sevindim. Beni ve ailemi Malezya’ya davet ettiler. Önümüzdeki aylarda nasip olursa gideceğim. 13 sultanlığı tanıtarak, Buayan Sultanlığı nişanı verecekler. Devlet statüsünde olmadığı için Buayan Sultanlığı çeşitli ülkelerde gayri resmi olarak temsil ediliyor. Genellikle hayır işleriyle meşgul oluyorlar ve bu geleneğin yaşatılması için çalışıyorlar. Çok mutluyum. Benim bu konuda örnek aldığım, rehber edindiğim hazreti Hadice ve hazreti Aişe’dir.” diye konuştu.

prenses05

FATMA AFİFE GÜRSOY KİMDİR?

1965 yılında Adana’da doğan Fatma Afife Gürsoy, çok küçük yaşlarda Almanya’ya ailesinin yanına geldi. Burada okula giden Gürsoy, Almanya’da Köln’deki bir ünivesitenin inşaat bölümünü bitirdi. İngilizce ve Arapça yüksek lisans sahibi olan Gürsoy, kültürel ve sosyal faaliyetlerde birçok başarılı projeye de imza attı. Gürsoy, ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadele çerçevesinde reklam plakatlarında da yer aldı. Müslüman kadınların toplumda uğradıkları haksızlıkları da dile getiren Gürsoy, Almanya’da ırkçı ve İslam düşmanı çevrelerin de hedefi haline geldi.

Fatma Afife Gürsoy’un Almanya’nın gündemine oturduğu günlerde yaptığımız haberin linki..

SEDAT AÇIKBAŞ – HAMBURG

https://habercininyeri.wordpress.com/2009/12/11/almanya-bu-cesur-kadini-konusuyor-video/

Wer ist Fatma Afife Gürsoy: https://sitemiz.wordpress.com/2015/08/12/fatma-afife-gursoy-erhielt-prinzessin-titel/

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Prenses Fatma Afife Gürsoy’un Sayfasına Hoşgeldiniz. Benim için hayatım da önem arz eden şeyler sırasına göre değer taşır. İlk önce Elhamdulillah Müslümanım. Bu benim sırtımı Allaha dayamam ve sadece ona güvenmemle bana yaşama gücünü verir. İmanım ise merhametimi ve vijdanımı diri tutar. Sonra ben Türküm ve dilimi Vatanımı, Kültürümü, Bayrağımı, Milletimi sevdiğim ve tarihimizle şeref duyduğumdan savaşcı ruhum her zaman tazedir. Namus ise insanın kendi için taşıdığından ibarettir. Namus başkaları için taşınmaz. Namus önce beyinde başlar. Şeref ise sözünde durmaktadır. Allah'tan başka kimsenin önünde eğilmemektedir. İslam kardeşliği derseniz. İşte bu karın kardeşliğinden daha üstündür. Allah'ın bana bahşettiği bu güzel nimetleri en güzel şekilde temsil etmeye niyet ettim. Allah'ın yardımına ihtiyacım var ve onun yolunda yürüme değil koşma vakti artık! Şimdi ise hep birlikte Allah'ın ipine sımsıkı sarılma zamanıdır. Zulme Dur diyemiyorsak dahi hayır yapmak ve hayıra vesile olmak veya yapılan hayırları duyurmakta mı gelmez elimizden ! Prenses Fatma Afife Gürsoy